Twoje marzenia w naszych rękach

Jesteśmy częścią Last Minute Wakacje.pl

codziennie 8:00-23:00
0ofert

Opis

Pogoda

Zdjęcia

Polecane hotele

Monastir – miejsce, które warto poznać

Monastyr jest miastem niezwykłym. Pewne jest, że to nie na czasy współczesne przypada złoty wiek tego miasta, ale i tak potrafi ono zachwycić, choć i jego funkcja się zmieniła, i spadło znaczenie. Jest to jednak niemy świadek historii i jednocześnie doskonałe miejsce na wakacyjny wypoczynek.

Bywało lepiej

Monastyr, a właściwie pierwsze osady w miejscu tego miasta, budowali już Fenicjanie i Rzymianie. Wtedy jednak była to przede wszystkim osada rybacka. Aż do czasów średniowiecza Monastir nie rozwinął się w pełni – dopiero dynastia Aghlabidów wyniosła go do prawdziwej potęgi. Po niewielkim w sumie klasztorze, który dał początek nazwie miasta nie ma dziś prawie śladu, natomiast sporo zostało z również częściowo zburzonej medyny. Centralnym punktem miasta i praktycznie jedyną jego atrakcją turystyczną jest okazały ribat – kompleks zabudowań o różnym charakterze z przewagą funkcji obronnej. Był to swego rodzaju fort, którego załoga miała bronić miasta od strony lądu i morza.

Obejrzeć wszystko

Monastir jest doskonałym pomysłem na wakacje dla tych osób, które chciałyby poznać bliżej sztukę islamu, ale nie mają czasu albo możliwości, aby zwiedzić wszystkie kraje arabskie. W niedużej sali modlitw ribatu urządzono bowiem muzeum, które prezentuje sztukę całego świata islamu. Oczywiście z konieczności jest to tylko wycinek tej sztuki, ale za to reprezentatywny, pełny i zaprawdę wartościowy, przy czym mamy tu na myśli głównie wartość kulturową i artystyczną, choć niektóre eksponaty stanowią także prawdziwy skarb materialny.

Dla mieszkańców miasta bardzo ważne jest jeszcze jedno miejsce: mauzoleum Habiba Bourguiby. Był on pierwszym prezydentem niepodległej Tunezji i pomniki ma w wielu miastach, ale właśnie tutaj, w swoim mieście rodzinnym, został pochowany, a w 200 roku wzniesiono jego mauzoleum.

Dobrze skomunikowane miasto

Monastir jest obsługiwany przez port lotniczy o tej samej nazwie, zlokalizowany około 7 kilometrów na północ od miasta, mniej więcej w połowie drogi między Monastyrem a Susą. Port ten nie jest duży, ale w zupełności wystarcza do obsługi lotów czarterowych – innych praktycznie nie obsługuje.

Jeśli nie w formie pełno formatowego wypoczynku, to na pewno jako wycieczkę fakultatywną można Monastir znaleźć w folderach wszystkich biur podróży. Dla tych, którzy chcieliby tylko leżeć na plaży są zapewne propozycje lepsze, choć i monastyrskie plaże są ładne i zadbane. Niemniej jednak, bez względu na to, jak wyglądają Twoje marzenia wakacyjne, prawdopodobnie właśnie Monastyr będzie w stanie je dość dobrze spełnić – jest to nieduże miasto, więc nie ma olbrzymiej bazy noclegowej, ale za to lokalizacja sprzyja częstemu uwzględnianiu tego miasta w planach dodatkowych wycieczek, nawet więc jeśli Twoje biuro podróży oferuje np. tylko podróże do Susy, to Monastir i tak cały czas pozostaje w zasięgu wycieczek jednodniowych. Warto z tej okazji skorzystać choćby dlatego, że jest to miasto nieduże, ale całkowicie niepowtarzalne, wyraźnie różne od pozostałych na wybrzeżu.

 

Poniższe dane są średnimi wartościami z wybranego miesiąca.

I
II
III
IV
V
VI
17º
18º
20º
23º
25º
30º
10º
12º
15º
19º
16º
15º
16º
17º
18º
21º
6h
7h
7h
7h
10h
11h
VII
VIII
IX
X
XI
XII
31º
32º
30º
27º
22º
18º
21º
22º
21º
17º
13º
24º
26º
25º
23º
20º
18º
12h
11h
11h
7h
6h
5h

  Polecane oferty Last Minute: Monastir

  Dlaczego warto nam zaufać?

  • Zaufało nam już 940 795 turystów,
   96% z nich poleca nas
   swoim znajomym
  • Jesteśmy członkiem Polskiej
   Izby Turystyki
  • Mamy certyfikat Rzetelna Firma

  Zgłoś uwagi

  Podziel się swoimi uwagami, które pomogą nam dopracować naszą stronę. Dziękujemy.

  Wiadomość została wysłana

  Dziękujemy za Twoje uwagi :)

  Proszę poprawnie uzupełnić pola.

  Spróbuj ponownie.