Twoje marzenia w naszych rękach

Jesteśmy częścią Teneryfa Wakacje.pl

codziennie 8:00-23:00
0ofert

Opis

Pogoda

Zdjęcia

Polecane hotele

Teneryfa – kontynent w miniaturze

Teneryfa, hiszpańska wyspa leżąca na Oceanie Atlantyckim jest często określana mianem kontynentu w miniaturze, a to za sprawą kilku różnych obszarów różniących się od siebie rzeźbą terenu i klimatem. Jest to największa i najludniejsza wyspa Makronezji, zamieszkuje ją bez mała 900 tysięcy osób. Stolicą wyspy jest Santa Cruz de Tenerife, miasto, które wraz z Las Palmas de Gran Canaria jest podwójną stolicą autonomii Wysp Kanaryjskich.

Teneryfa
Teneryfa
Teneryfa
zobacz pełną galerię zdjęć (9)

Wulkan na wulkanie

Jak wszystkie wyspy Makronezji, także Teneryfa ma pochodzenie wulkaniczne. Na wyspie zresztą znajduje się nawet wulkan wpisany jako park narodowy na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ostatnia erupcja miała jednak miejsce na początku XX wieku i na razie nic nie wskazuje na to, aby cokolwiek miało zakłócić okres spokoju. Na wyspie znajduje się najwyższe wzniesienie Hiszpanii: Teide, masyw wulkaniczny wyrastający na niemal 4000 metrów ponad poziom morza i mający od podstawy do szczytu około 7,5 kilometra wysokości.

Poniżej stożków wulkanicznych roztaczają się wyżyny, gdzie znajdują się między innymi parki narodowe, obszary krajobrazowe i obserwatorium astronomiczne. Tutaj również mieści się pewna niewielka część bazy noclegowej na wyspie.

Skarby natury

Teneryfa jest warta obejrzenia przede wszystkim ze względu na zróżnicowanie naturalne. Dzięki kilku masywom górskim, które dzielą powierzchnię wyspy, wykształciło się tutaj wiele obszarów mikroklimatycznych o odmiennych uwarunkowaniach. To doprowadziło do niezwykłego zróżnicowania świata roślin i zwierząt. Na samej wyspie skatalogowano około półtora tysiąca różnych gatunków roślin, a więc tylko o dwie trzecie mniej niż w Polsce. Znacznie wyższy jest natomiast wskaźnik endemizmu, czyli unikalności – wiele gatunków roślin jest charakterystycznych dla samej Teneryfy i nie występuje nigdzie indziej na świecie, a niektóre są właściwe wyłącznie dla Wysp Kanaryjskich. Równocześnie z zróżnicowaniem świata roślin podąża także zróżnicowanie świata zwierzęcego. W samych tylko wodach przybrzeżnych żyje około 400 gatunków ryb, a to tylko wycinek całego bogactwa wyspy.

Turystyka w wydaniu z Teneryfy

Każdego roku na Teneryfę przyjeżdża niemal 3,5 miliona turystów, a liczba ta nie uwzględnia 500-700 tysięcy Hiszpanów. Mniej więcej połowa turystów to Brytyjczycy. Ośrodki turystyczne skoncentrowane są w tej części wyspy, która dysponuje lepszą infrastrukturą, ze szczególnym uwzględnieniem Costa Adeje. Ruch turystyczny na teneryfie to około jednej trzeciej całego ruchu turystycznego na Wyspach kanaryjskich.

Ośrodki turystyczne nie są rozmieszczone na wyspie równomiernie. Większość turystów, leżąc na plaży, nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że kilka czy kilkanaście kilometrów w głąb wyspy znajdują się jedne z najbardziej zdumiewających obszarów chronionych na świecie. Kiedy będziesz wybierał podróż na Teneryfę, postaraj się znaleźć taką ofertę, która pozwoli Ci także zajrzeć w głąb wyspy, a nie jedynie na skądinąd piękne plaże.

 

Poniższe dane są średnimi wartościami z wybranego miesiąca.

I
II
III
IV
V
VI
21º
21º
22º
22º
24º
26º
15º
15º
16º
16º
17º
19º
19º
18º
18º
18º
19º
20º
6h
7h
7h
8h
9h
10h
VII
VIII
IX
X
XI
XII
29º
29º
28º
26º
24º
22º
21º
21º
21º
20º
18º
16º
21º
22º
23º
23º
21º
20º
11h
10h
8h
7h
6h
6h
Teneryfa
Teneryfa
Teneryfa
Teneryfa
Teneryfa
Teneryfa
Teneryfa
Teneryfa
Teneryfa

  Polecane oferty Last Minute: Teneryfa

  Dlaczego warto nam zaufać?

  • Zaufało nam już 940 795 turystów,
   96% z nich poleca nas
   swoim znajomym
  • Jesteśmy członkiem Polskiej
   Izby Turystyki
  • Mamy certyfikat Rzetelna Firma

  Zgłoś uwagi

  Podziel się swoimi uwagami, które pomogą nam dopracować naszą stronę. Dziękujemy.

  Wiadomość została wysłana

  Dziękujemy za Twoje uwagi :)

  Proszę poprawnie uzupełnić pola.

  Spróbuj ponownie.