Twoje marzenia w naszych rękach

Jesteśmy częścią Kreta Wakacje.pl

codziennie 8:00-23:00
0ofert

Opis

Pogoda

Zdjęcia

Polecane hotele

Kreta

Kreta jest bez wątpienia najbardziej znaną spośród wszystkich greckich wysp. Wynika to wcale nie z tego, że w całej Grecji większej wyspy nie ma, ale raczej z bogactwa przyrodniczego i kulturowego tej piątej co do wielkości wyspy śródziemnomorskiej.

Grecja w pigułce

Pod względem klimatycznym Kreta to esencja Grecji. Są tu góry, które przez całą zimę pozostają ośnieżone, a są i długie piaszczyste plaże, które nawet w zimie tylko niektórych odstraszają od kąpieli. Roślinność nie jest szczególnie bogata, ale są na Krecie takie miejsca, gdzie bogactwo naturalne jest tak duże, że nie starczyłoby miejsca, by je w pełni opisać. Klimat, miejscami umiarkowany, a miejscami subtropikalny, pozostaje łagodny.

Wprawdzie tak malowniczych widoków jak na Korfu czy Kos tutaj nie ma, ale Kreta ma swój urok – mniej surowa przyroda, zdecydowanie bardziej przekształcona przez człowieka, ale wciąż pozostająca w stanie zbliżonym do naturalnego to spora turystyczna atrakcja w rejonie Śródziemnomorskim.

Kultura w skrócie

Pierwsze osady na Krecie istniały już w epoce neolitu, szacuje się, że nawet około 6 tysięcy lat przed naszą erą. Oczywiście po ówczesnych mieszkańcach wyspy dziś nie pozostał praktycznie żaden widoczny ślad, jeśli nie liczyć kilku w miarę dobrze zachowanych stanowisk archeologicznych i setek eksponatów w muzeach. Jakieś trzy tysiące lat po pierwszych osadnikach, na krecie rozpoczął się okres przedpałacowy – z wykorzystaniem narzędzi brązowych wznoszono dwukondygnacyjne budowle, a w grobach z epoki minojskiej umieszczano razem ze zmarłymi złotą biżuterię, która do dziś mogłaby być inspiracją dla złotników.

Później aż do końca I Wojny Światowej Kreta przechodziła z rąk do rąk. Wyspą rządzili cesarze bizantyjscy, Arabowie, Wenecjanie, Grecy, znów Turcy, Egipcjanie, sami Kreteńczycy (choć bardzo krótko, bo ich znowu spacyfikowali Turcy), Osmanowie, aż w końcu nieuznawana na arenie międzynarodowej Republika Krety została włączona do Grecji. Tyle byłoby tego, gdyby historię skrócić do granic możliwości. A o bogactwie tego, co się w tym czasie wytwarzało, budowało, robiło, świadczą niezliczone muzea, eksponaty, zabytki, pomniki – słowem, Kreta jest żywą areną historii, na której przynajmniej na razie nic się nie dzieje.

Co obejrzeć?

Na Krecie obowiązkowe punkty wycieczek to ruiny pałaców minojskich w miejscowościach Knossos, Fajstos, Malii i Káto Zákros, wąwozy naturalne, fortyfikacje, stanowiska archeologiczne i dawna baza wojskowa USA. Co takiego może być do obejrzenia w tej ostatniej? Stworzono tam Creatarium, niezwykłe miejsce, w którym prezentowane są żywe okazy ryb morskich z Morza Śródziemnego. Oczywiście punktem obowiązkowym są kreteńskie wybrzeża i to zarówno te skaliste, które podziwia się z góry, jak i te piaszczyste, które łagodnie opadają ku morzu. Każdy tu znajdzie coś dla siebie, ale trzeba się rozglądać – szkoda spędzić całe wakacje na plaży, kiedy jest się w miejscu tak szczodrze obdarzonym przez naturę i historię.

 

Poniższe dane są średnimi wartościami z wybranego miesiąca.

I
II
III
IV
V
VI
16º
16º
17º
20º
23º
27º
10º
12º
15º
19º
16º
15º
16º
16º
19º
22º
3h
5h
6h
8h
10h
12h
VII
VIII
IX
X
XI
XII
29º
29º
27º
24º
21º
18º
22º
22º
19º
17º
14º
11º
24º
25º
24º
23º
20º
17º
13h
12h
10h
6h
6h
4h

Polecane oferty Last Minute: Kreta

Dlaczego warto nam zaufać?

  • Zaufało nam już 940 795 turystów,
    96% z nich poleca nas
    swoim znajomym
  • Jesteśmy członkiem Polskiej
    Izby Turystyki
  • Mamy certyfikat Rzetelna Firma

Zgłoś uwagi

Podziel się swoimi uwagami, które pomogą nam dopracować naszą stronę. Dziękujemy.

Wiadomość została wysłana

Dziękujemy za Twoje uwagi :)

Proszę poprawnie uzupełnić pola.

Spróbuj ponownie.