Opis
Pogoda
Polecane hotele
Marsa Alam – nieznane, choć znane egipskie klimaty
Marsa Alam jest niezbyt dobrze znaną, ale bardzo dużą i cieszącą się rosnącą popularnością miejscowością wypoczynkową w egipskiej riwierze Morza Czerwonego. Położna jest niespełna 300 kilometrów na południe od Hurghady i dysponuje własnym potem lotniczym.
Rozwój turystyczny planowany
W przeciwieństwie do Hurghady rozwój Marsa Alam następuje w sposób uporządkowany i planowy. Nowe hotele powstają w kolejnych dzielnicach, system ulic jest idealnie uporządkowany, a wszystko to po to, aby jeszcze lepiej obsłużyć ruch turystyczny o coraz większym natężeniu. Co ważne, przy projektowaniu bazy noclegowej brane są pod uwagę także kulturowe uwarunkowania regionu. Powstają na przykład całe kompleksy kwater ekologicznych, turyści mogą mieszkać w kamiennych domach tak, jak to leżało w zwyczaju rdzennych mieszkańców regionu.
Wraz z rozbudową bazy noclegowej postępuje rozwój infrastruktury turystycznej, a szczególnie prężnie działają w Marsa Alam centra nurkowe. Tam właśnie znajduje się jedno z najbardziej znanych miejsc do nurkowania na całej riwierze, czyli Abu Dabab – Dugong.
Dlaczego właśnie tutaj jeśli w Afryce?
Z pozoru Marsa Alam nie różni się znacznie od innych miast riwiery. Rozrasta się wokół jakiejś starej medyny, oferuje w zasadzie takie same usługi i podobny ich standard. Różnica jest taka, że Marsa Alam jest dla wielu osób jedynie bazą wypadową do Doliny Królów i Gizy, dokąd z Hurghady jest dość daleko, w związku z czym i podróż jest droższa. Mimo że Marsa Alam jest ośrodkiem skądinąd nowszym, to ruch turystyczny jest tu już bardzo duży, porównywalny pod względem natężenia z innymi ośrodkami na riwierze. Plusem dla wielu osób może być to, że jak na razie tylko niektóre polskie biura podróży oferują wyjazdy do Marsa Alam – na razie najwięcej jest tu Niemców, Brytyjczyków czy Francuzów, ale na pewno nie Polaków, których przecież w Sharm el-Sheikh i Hurghadzie jest już zawsze bardzo wielu.
Kiedy jechać do Afryki?
W okresie między czerwcem a wrześniem temperatury za dnia wynoszą wówczas średnio po 35°, a w nocy spadają do 25-26. Miesiące zimowe od grudnia do lutego, mimo że minimalnie bardziej wilgotne (ale takie opady to naprawdę tylko incydent, suma wynosi raptem 10 mm) są przyjemniejsze z temperaturą za dnia 23-25°C i w nocy o dziesięć mniej.
Warto poczekać na oferty last minute – ceny wycieczek do Marsa Alam w standardzie są dość wysokie, tym bardziej że większość biur stawia na współpracę z hotelami mającymi po 4 lub 5 gwiazdek. Jest to rozsądne rozwiązanie, jeśli wziąć pod uwagę egipskie normy standaryzacyjne, ale jednocześnie podnosi cenę. Sezonowość w Marsa Alam jest niska, więc nie jest to żaden problem. Obniżka cen na last minute bywa bardzo znacząca, nawet rzędu 20%, a to przy standardowej cenie jest sporą oszczędnością, tym bardziej że do tego miejsca nie latają samoloty rejsowe i trzeba liczyć na czarter biura podróży. Bezpośrednio można dotrzeć do Marsa Alam głównie okresowo i tylko z wybranych portów europejskich (w Polsce z żadnego nie ma rejsowych samolotów).
Poniższe dane są średnimi wartościami z wybranego miesiąca.







